Scenariusz lekcji
Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna.
Temat lekcji: „Cztery pory roku” w literaturze i piosence.
Cel ogólny:
- Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w przeprowadzeniu lekcji. Nauka interpretacji tekstu literackiego na podstawie wiersza „Cztery pory roku” Urszuli Kowalskiej.
Cele operacyjne: (podstawa programowa)
Uczeń:
1) słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia,
2) wykonuje zadania według usłyszanej instrukcji,
3) czyta płynnie, poprawnie i wyraziście na głos tekst,
4) omawia treść przeczytanego tekstu,
6) wyszukuje w tekstach fragmenty określone przez nauczyciela;
7) przepisuje zdanie z tablicy oraz samodzielnie je uzupełnia,
8) ilustruje sceny i sytuacje inspirowane wyobraźnią,
9) posługuje się komputerem lub innym urządzeniem cyfrowym oraz
urządzeniami zewnętrznymi przy wykonywaniu zadania;
10) przedstawia ruchem treść muzyczną oraz treść pozamuzyczną.
Metody i formy pracy:
Aktywizujące: gry dydaktyczne z wykorzystaniem TIK, zabawa ruchowa; pogadanka, praca z tekstem, forma indywidualna i zbiorowa,
Pomoce dydaktyczne:
Komputer, tablica interaktywna, multimedialny program komputerowy, krzyżówka, rebus, wiersz „Cztery pory roku” Urszuli Kowalskiej, piosenka „Cztery pory roku” bajubaju.
Przebieg zajęć:
- Wprowadzenie do tematu lekcji poprzez wspólne rozwiązywanie krzyżówki przygotowanej przez nauczyciela i odczytanie hasła – TIK. (załącznik 1)
- Rozwiązywanie przez uczniów rebusów fonetycznych, w których są ukryte nazwy pór roku.
- Przeczytanie przez nauczyciela oraz przez uczniów z podziałem na rolę wiersza pt.: „Cztery pory roku” Urszuli Kowalskiej. (załącznik 3)
- Wspólne omówienie wiersza. Odpowiadanie uczniów na pytania nauczyciela:
- Kto jest autorem wiersza?
- O czym jest mowa w wierszu?
- Jak autorka opisuje poszczególne pory roku? Co w nich jest charakterystycznego?
- Zabawa w pary: dopasowywanie określeń z wiersza do pór roku – TIK. (załącznik 2)
- Zabawa ruchowa do piosenki pt.: „Cztery pory roku” bajubaju.
- Uzupełnianie przez uczniów zdania napisanego przez nauczyciela na tablicy: Moją ulubioną porą roku jest …………………………
- Podanie uczniom zadania domowego.
Narysuj w zeszycie ilustrację przedstawiającą Twoją ulubioną porę roku.
Załączniki:
Załącznik 3
Urszula Kowalska
Cztery pory roku
Wiosna
Weź mnie babuniu za rączkę,
razem pójdziemy na łączkę,
tam prześlicznie pachną kwiatki,
złapię motylka do siatki,
a w barwnych jego skrzydełkach,
słoneczko zalśni jak w szkiełkach.
Lato
Nad morze babciu pójdziemy,
zamki z piasku zbudujemy,
muszelkami je ozdobię,
wszystko podaruje tobie.
Gdy się w morzu wykąpiemy,
dalej bawić się będziemy.
Jesień
Wyjdźmy babciu na spacerek,
do parku, później na skwerek.
Zbiorę kasztany, patyki,
zrobimy śmieszne ludziki.
A z listków złoto-czerwonych,
bukiet będzie wymarzony.
Zima
Babciu załóż mi kurteczkę
i szaliczek, ten w krateczkę.
Będę lepiła bałwanka
i posadzę go na sankach.
Zjedziemy z wysokiej górki,
aż szalik poleci w chmurki!