Scenariusz lekcji języka polskiego z wykorzystaniem TIK

Przedmiot – JĘZYK POLSKI, KLASA III GIMNAZJUM podręcznik: ,,Myśli i słowa”
Temat lekcji: ,,Jak Litwini i Niemcy mordowali Polaków…” – o zbrodni w Ponarach, relacja Józefa Mackiewicza.
Cel ogólny:
- Odbiór tekstu i wykorzystanie zawartych w nim informacji.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna pojęcia Holokaust, Zagłada, ludobójstwo i świadomie się nimi posługuje
- opisuje przedwojenne życie Ponar
- przedstawia wydarzenia rozgrywające się w Ponarach w latach 1941-1944
- wyjaśnia, dlaczego Ponary były obozem zagłady
- wyjaśnia tragizm wydarzeń ukazanych w utworze
- przedstawia swoje refleksje na temat przeczytanej relacji
- argumentuje przynależność utworu do literatury faktu
Metody i formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach, rozmowa kierowana, dyskusja.
Pomoce dydaktyczne: podręcznik, karta pracy, współczesna mapa Wilna, sprzęt multimedialny: komputer z dostępem do internetu, tablica interaktywna.
Przebieg zajęć:
- Uczniowie zapoznają się z tekstem w czasie cichej lektury. Zapoznają się także z informacją na temat Ponar w podręczniku.
- Szukamy Wilna i Ponar na współczesnej mapie. sięgamy do zasobów Internetu i odnajdujemy informacje na temat tych miejscowości, jak wyglądały przed wojną i w czasie wojny. TIK
- Podział na grupy – uczniowie wyszukują w tekście informacji na temat Ponar przed wojna i w czasie wojny.
- Prezentacja wyników pracy grup. Zapis wniosków.
5.Wyszukanie informacji w Internecie dotyczących zbrodni w Ponarach, sylwetka Józefa Mackiewicza, muzeum. TIK
- Uczniowie argumentują przynależność tekstu do literatury faktu.
- Uczniowie w formie notatki zapisują refleksje , do jakich skłonił ich utwór.
Zadanie domowe: ćwiczenie z podręcznika, wyszukanie informacji na temat obozu w Bełżcu TIK.