Scenariusz lekcji matematyki

Przedmiot : matematyka
Przygotował: Edward Jesion
Temat lekcji : Ostrosłupy
Cel ogólny:
- rozwijanie wyobraźni przestrzennej, kształtowanie umiejętności rozpoznawania figur przestrzennych
Cele operacyjne:
Uczeń zna:
- pojęcia: ostrosłup, podstawa, ściany, krawędzie, wierzchołki ostrosłupa, wysokość ostrosłupa, siatka ostrosłupa, pole powierzchni całkowitej ostrosłupa.
Uczeń umie:
- rozróżniać ostrosłupy i nazywać je,
- podać liczbę ścian, krawędzi, wierzchołków ostrosłupa,
- wskazywać elementy budowy na modelach ostrosłupa,
- wskazać ostrosłup wśród innych brył,
- wskazać w otoczeniu przedmioty przypominające kształtem ostrosłup.
Metody pracy:
- pogadanka
- praca z tekstem matematycznym
- ćwiczeń praktycznych
- problemowa
Formy pracy:
– indywidualna
– praca w grupie
– praca zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- podręcznik „Matematyka z plusem”
- modele i siatki figur przestrzennych
- prezentacja multimedialna
Przebieg zajęć:
- Czynności organizacyjne:
- przywitanie z uczniami i sprawdzenie obecności,
- podanie tematu lekcji: Ostrosłupy.
- Obserwacja ekranu, na którym pojawiają się różne ostrosłupy (TIK).
- Zdefiniowanie pojęcia „ostrosłup” oraz poznanie elementów ostrosłupa takich jak: podstawa, ściany, wierzchołki, krawędzie (TIK).
- Każdy z uczniów ma przed sobą model ostrosłupa i podaje jaki to jest ostrosłup, ile ma ścian, krawędzi, wierzchołków.
- Uczniowie uogólniają wzór na liczbę ścian, krawędzi i wierzchołków dowolnego ostrosłupa.
- Rozwiązywanie zadań dotyczących obliczania liczby ścian, krawędzi i wierzchołków różnych ostrosłupów.
- Rozwiązywanie zadań dotyczących wskazania nazwy ostrosłupa na podstawie liczby ścian, krawędzi i wierzchołków ostrosłupa
- Zdefiniowanie pojęcia „wysokość ostrosłupa”, pokazywanie wysokości w różnych ostrosłupach (TIK).
- Pokazanie sposobu rysowania różnych ostrosłupów (TIK).
- Animacja obrazująca, jak powstaje siatka ostrosłupa (TIK).
- Podanie przez uczniów wzoru na pole powierzchni całkowitej ostrosłupa.
- Powtórzenie najważniejszych treści lekcji przez uczniów.
- Zadanie pracy domowej i pożegnanie z uczniami.
Comments are closed.