1 września 1963 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek w murach nowej szkoły, w której do tej pory uczą się nasze dzieci. Wypada wspomnieć, że zebranych tego dnia powitał Wacław Kumkowski, pełniący funkcję kierownika szkoły od 1961 roku. Na uroczystość otwarcia przybyli prawie wszyscy mieszkańcy Kobylanki i sąsiednich miejscowości, władze lokalne i państwowe, które reprezentował wicepremier Piotr Jaroszewicz. On to dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi.
1 września 1963 roku naukę w nowej szkole rozpoczęło 312 uczniów w 12 oddziałach, grono pedagogiczne liczyło 11 nauczycieli. Należy podkreślić, że budynek szkoły tysiąclatki jak na owe czasy był okazały, budził podziw wszystkich. Oprócz przestronnych klas, jasnych korytarzy posiadał zaplecze kuchenne i jedyną na tym terenie, wspaniałą salę gimnastyczna. Można stwierdzić, że i dzisiaj, mimo upływu 50 lat, zachwyca swoją architekturą, przestronnością i rozmachem. Przez cały okres pięćdziesięciu lat w szkole prężnie działały różne organizacje: drużyny harcerskie i zuchowe, spółdzielnia uczniowska, chór szkolny, samorząd uczniowski, LOP, PCK, SKO i inne. Organizowano liczne konkursy, olimpiady przedmiotowe i zawody sportowe. Zapraszano gości z zagranicy – odwiedzili nas przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół z Czechosłowacji i Węgier. Dzięki nawiązanym kontaktom były możliwe wyjazdy naszych podopiecznych za granicę. Współdziałaliśmy ze śląskimi przedsiębiorstwami: dzieci pracowników huty Łabędy z Gliwic wielokrotnie odpoczywały w naszej szkole w ramach kolonii letnich.
W roku szkolnym 1974/75 zmieniono status szkoły. Stała się ona Zbiorczą Szkołą Gminną, do której dowożono uczniów z Kwiatonowic, potem także z Klęczan. W budynku został również umiejscowiony Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół z terenu Gminy Gorlice. W tym czasie funkcję dyrektora naszej placówki pełnił Stanisław Dulęba, a Wacław Kumkowski został mianowany Gminnym Dyrektorem Szkół. Niezwykle ważnym momentem dla uczniów, pedagogów i rodziców było wręczenie 27 maja 1979 roku, ufundowanego przez Komitet Rodzicielski, sztandaru szkoły, którym możemy szczycić do dnia dzisiejszego.
Obecnie szkoła ma dwa sztandary, gdyż zachował się pierwszy – z 1938 roku, który wiele lat przechowywany był w kościele parafialnym. Uroczyście przekazano go władzom szkoły 13 października 1995 r. Kiedy na zasłużony odpoczynek odszedł w 1982 roku Wacław Kumkowski, obowiązki dyrektora szkoły przejął Mieczysław Hycnar. Godnie pełnił funkcję przez dwa lata, po czym został powołany na stanowisko Inspektora Oświaty. Kolejnym dyrektorem szkoły została Maria Przepióra, która piastowała tę funkcję do 1990 roku. Pod jej egidą wielokrotnie braliśmy udział w sesjach szkół im. Ignacego Łukasiewicza, a w 1988 roku sami organizowaliśmy taką sesję, a przy tej okazji świętowaliśmy 25 lat istnienia szkoły tysiąclatki.